Pojištění povinného ručení
Povinné ručení v roce 2024 doznalo celou řadu změn, které se dotknou téměř všech majitelů a provozovatelů vozidel. Zvyšují se limity povinného ručení, při kontrolách v Česku nebude nutné předkládat tzv. zelenou kartu a mění se povinnosti majitelů a provozovatelů vozidel. A povinné ručení se bude platit také za určité typy elektrokoloběžek.
K čemu slouží povinné ručení?
Povinné ručení, či přesněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, slouží ke krytí škod, které při nehodě způsobíte druhé straně. Díky povinnému ručení, které hradí všichni majitelé vozidel, se viník nehody nemusí starat o to, kdo škody zaplatí. Škodu uhradí pojišťovna viníka(tomu za to ale posléze může "za trest" navýšit platbu povinného ručení).
Škody, které při nehodách vznikají, jsou přitom podle statistik čím dál vyšší. Důvodem jsou:
- vyšší ceny oprav,
- vyšší náklady na zdravotní péči po dopravních nehodách.
Proto by se nově měly navyšovat tzv. limity povinného ručení.
Limity povinného ručení se pohybují v řádech desítek až stovek milionů korun a může se tak zdát, že jsou bezpečně vysoké a překročit je není snad ani možné. Ale opak je pravdou. Velmi snadno totiž může k nehodě, která má velmi vážné následky, dojít, a to v podobě:
- krytí nákladů za celoživotní invaliditu,
- úhrady za zničený náklad, který poškozené vozidlo vezlo.
Tehdy nemusí stačit ani maximální limity ve výši až 250 milionů korun. A přitom řada motoristů měla u pojišťovny sjednaný jen minimální limit 35 milionů korun. Proč?
- Protože měli pocit, že to musí za všech okolností stačit.
- A protože díky tomu měli nižší pojistné.
Právě proto dochází k navyšování těchto limitů. Od roku 2024 už bude nejnižší limit pro povinné ručení 50 milionů korun (namísto předchozích 35 milionů).
A stejně tak přichází v roce 2024 řada výjimek pro různá vozidla, u nichž nebude nutné platit povinné ručení, i když by teoreticky odpovídaly parametrům pro motorové vozidlo s nutností povinného ručení. Jedná se o:
- Provoz neregistrovaných vozidel v rámci uzavřených objektů a prostor
- například tedy provoz zahradních traktůrků na soukromém pozemku nepřístupném veřejnosti
- Provoz vozidel při jejich účasti na organizovaném motoristickém závodu
- při účasti na závodě, který se koná na vymezené trase a kde není nutné dodržovat pravidla silničního provozu, není nutné ani mít sjednané povinné ručení (pojištění musí sjednat pořadatel)
Od roku 2024 povinné ručení musíte platit i na elektrokoloběžky, respektive na všechna motorová vozidla (i ta s elektromotorem), která:
- jedou rychleji než 25 kilometrů v hodině
- nebo je jejich rychlost vyšší než 14 km/h, pokud je zároveň jejich provozní hmotnost větší než 25 kilogramů.
Elektrokol se povinné ručení i nadále netýká, protože primárním zdrojem pohybu je člověk, nikoliv elektromotor. Nicméně povinné ručení od roku 2024 musíte platit i na další vozidla, na něž se tato povinnost dosud nevztahovala, a sice na:
- segwaye,
- zahradní traktory (pokud s nimi vyjedete na silnici),
- sněžné skútry,
- golfové vozíky.
Tento druh povinného ručení bude u většiny pojišťoven stát několik stovek korun ročně. Typově půjde o podobné pojištění jako u slabších motorek.